Poranění očí: Jeden z nejčastějších pracovních úrazů
Chránit zrak při práci je zásadní pro prevenci pracovních úrazů. Používání ochranných brýlí by mělo být samozřejmostí nejen v zaměstnání, ale i při činnostech, jako je práce na zahradě nebo v kutilské dílně. Moderní ochranné pomůcky nabízejí nejen vysokou úroveň ochrany, ale také komfort při nošení.
Každé pracovní prostředí skrývá rizika, ať už jde o fyzická poranění, nebo i psychické potíže způsobené stresem a nevhodnými pracovními podmínkami. Důraz na ochranu zdraví zaměstnanců je proto nezbytný.
Nebuďte slepí a chraňte se: Prevence je klíčem k ochraně zraku
Abychom předešli pracovním úrazům, je nezbytné dbát na prevenci a nepodceňovat ochranu zdraví. Je vždy lepší být chráněn více, než měně. Pracovní úrazy či nemoci z povolání mohou způsobit nevratné fatální důsledky.
Jedním z nejčastějších pracovních úrazů je poranění očí. Oči jsou velmi citlivé na sebemenší fyzické poranění, v jehož nejhorších důsledcích může následovat poškození zraku, slepota a ve velmi vážných případech až ztráta oční bulvy.
Poraďte se s našimi odborníky, jak předejít pracovním úrazům
Správný výběr a používání pracovních brýlí vyžaduje důkladnou analýzu rizik a nebezpečí na pracovišti. Důležité je nejen zhodnotit potenciální rizika, ale také zajistit, aby ochranné prostředky splňovaly právní předpisy, nařízení a interní směrnice BOZP.
Samotný výběr brýlí je úzce závislý na výsledcích analýzy potenciálních rizik na pracovišti. Těmi mohou být:
- Mechanická rizika (prach, úlomky, zrnka)
- Riziko optického záření (ultrafialové, viditelné a infračervené záření)
- Chemická rizika (pevné, kapalné nebo plynné látky – pára, mlha, kyseliny, louhy)
- Tepelná rizika (teplo přenášené pevnými částicemi, kapalinami, plyny, infračerveným zářením nebo i extrémní chlad)
- Biologická rizika (bakterie, viry, spóry, které mohou skrz oční bulvu způsobit infekci)
- Elektrická rizika (elektrické oblouky způsobené zkraty)
- Kombinace výše uvedených rizik (např. sváření – kombinace optického, mechanického a tepelného rizika)
Nejprve je potřeba zjistit, který typ pracovních brýlí je pro vaši ochranu nejvhodnější. Můžete vybírat z následujících variant:
Pokud potřebujete specializovanější ochranu, můžete se podívat do kategorií:
Nebojte se norem, jsou tady pro Vás: Jak se vyznat v označení ochranných brýlí
Na všech certifikovaných pracovních brýlích najdete několik symbolů, které označují splněné normy a standardy. Tyto normy slouží k tomu, aby zajistily vaši bezpečnost a pomohly vám vybrat správné ochranné pomůcky. Pod tímto odkazem naleznete stručný a přehledný výklad všech symbolů, se kterými se můžete u pracovních brýlí setkat.
NÁŠ TIP:
V naší nabídce najdete širokou škálu brýlí za výhodné ceny, které se skvěle hodí nejen pro práci, ale také pro outdoorové aktivity, jako je cyklistika nebo lyžování. Pro tyto účely doporučujeme zejména modely značek UVEX a 3M.
Dokonalá péče o pracovní i sportovní brýle
Ať už jste investovali do dražších polarizačních brýlí, nebo máte běžné pracovní brýle, vždy se vyplatí jim věnovat náležitou péči. Správná údržba zabrání poškrábání zorníků a mechanickému poškození brýlí. Čištění brýlí zabere jen pár minut, ale prodlouží jejich životnost o měsíce, dokonce i roky!
Pokud používáte brýle v prašném prostředí, začněte čištění jemným oplachem slabým proudem vody, abyste odstranili hrubé nečistoty. Následně doporučujeme použít jednorázové čistící ubrousky na brýle nebo kombinaci čistícího spreje a bezsilikonových čistících ubrousků.
Praktickým řešením, jak mít pracovní brýle na pracovišti vždy po ruce a v čistotě, je využití tzv. Secuboxů – plastových boxů s přihrádkami, které lze snadno připevnit na zeď nebo například na skříň. V provozech je ideálním řešením instalace čistící stanice, kterou mohou zaměstnanci snadno využívat k údržbě svých brýlí. Pravidelné používání této stanice prodlužuje životnost brýlí, snižuje náklady na nákup nových kusů a zároveň poskytuje zaměstnancům další praktický benefit!